×
تماس با ما
 
×
درباره ما
وب‌سایت عکس رضوی به عنوان یکی از وب‌سایت‌های پورتال جامع آستان قدس رضوی با هدف اطلاع‌رسانی اخبار و رویدادهای حرم مطهر، مشهدالرضا(ع) و فعالیت‌های آستان قدس رضوی به عموم مردم در قالب عکس و گزارش تصویری ایجاد شده است.
این وب‌سایت دارای بخش‌های گزارش تصویری، حرم مطهر، فوکوس، چند سطر عکس، تصاویر قدیمی، مشهدالرضا(ع)، نفایس، نگارخانه و زیارت مجازی می‌باشد.
«عکس رضوی» با توجه به حوزه‌های فعالیتش می‌تواند منبع تصویری مهمی برای شیفتگان و دلدادگان آستانه حضرت شمس‌الشموس(ع)، عکاسان هنری و خبری، علاقه‌مندان به تاریخ معاصر، طراحان گرافیک و نویسندگان باشد.
امکانات و خدماتی چون زیارت مجازی حرم مطهر رضوی، عکس‌های باکیفیت و بنرهای گرافیکی در ابعاد مناسب از خدماتی‌ست که این وب‌‍‌سایت به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.
 خبرخوان
 
چراغانی
.
چراغانی 
 
.
شکوفه های بهاری
.
شکوفه های بهاری 
 
.
در هوای تو
.
در هوای تو 
 
.
یا مدبر اللیل و النهار
.
یا مدبر اللیل و النهار 
 
.
 
 
 
 
 
بیشتر
ساعت بزرگ و قدیمی صحن آزادی
ساعت بزرگ و قدیمی صحن آزادی
عکاس : محمد زائرنیا
ساعت بزرگ و کهنی که در برج بالای ایوان جنوبی صحن آزادی نصب شده و مشرف به رواق امام خمینی(قدس سره) است، اولین و قدیمی‌ترین ساعت آستانه مقدس است. این ساعت ساخت منچستر انگلستان را امین الملک، صدر اعظم ایران در زمان ناصر الدین شاه قاجار تقدیم آستانه کرد. تاریخ موجود در پیاله زنگ ساعت، سال 1893 میلای را نشان می‌دهد که مربوط به بیش از 110 سال قبل است.
این ساعت، ابتدا در برج بالای ایوان غربی صحن انقلاب اسلامی قرار داشت و حدود 45 سال قبل، از آنجا به بالای ایوان جنوبی صحن آزادی انتقال یافت. ظاهرا علت انتقال ساعت به این مکان، نشست پایه‌های سردر ایوان صحن انقلاب اسلامی، به واسطه سنگینی ساعت، لنگر و پیاله‌های آن بوده که پس از ترمیم و استحکام شکست آن، ساختمانی از بتون در بالای ایوان ساخته شد و با کاشی معرق تزیین یافت. سپس ساعت فعلی را که مرحوم عبدالحسین معاون از هامبورگ آلمان خریداری کرده بود، به جای آن نصب کردند.
این ساعت قدیمی سال‌ها به وسیله هندل دستی بزرگ کوک می‌شد.پس از مدتی با ورود برق به مشهد، برقی شد و در حال حاضر به وسیله الکتروموتور کار می‌کند.به این طریق که موتور ساعت، سیم بوکسلی به طول 15 متر را در هر 24 ساعت یک بار کوک می‌کند و چنانچه با خاموشی برق مواجه شود، کوک آن تا مدت 24 ساعت باقی خواهد ماند.

عناوین مرتبط :
عکس‌های بیشتر از حرم مطهر امام رضا(ع)
 
 
 
بیشتر
قدیمی‌ترین درب موزه
قدیمی‌ترین درب موزه
دربی که در تصویر مشاهده می‌کنید، مشهور است به درب قاضی‌الحاجات که به سفارش نصرالله‌بن شمس‌الدین السحنابی در سال 735 هجری قمری و به دست علی نجار نیشابوری در سال 735 هجری قمری در ابعاد 460 در 260 سانتی‌متر ساخته شده و قبلاً در محل رواق دارالسیاده نصب بوده است. این درب قدیمی‌ترین درب به نمایش در آمده در گنجینه‌ تاریخ حرم رضوی به شمار می‌رود.
دارالسیاده پس از دارالولایه بزرگ‌ترین رواق آستان مقدس رضوی است. این رواق مردانه نیز مانند دارالحفاظ از ساخته‌های گوهرشاد آغاز و متعلق به سده‌ نهم هجری قمری است.
این رواق که مجموعه‌ای از هنرهای تزیینی همچون مقرنس‌کاری و رسمی‌بندی، منبت‌کاری و حجاری، معرق‌کاری، قلم‌زنی و کنده‌کاری روی چوب را در خود جای داده، تاکنون سه بار مرمت شده و کتیبه‌هایی از این مرمت‌ها را بر دیوارهایش به یادگار دارد؛ نخست، پس از سال 1080 هجری قمری که زلزله به ارکان رواق خلل وارد کرد و شاه سلیمان صفوی آن را مرمت نمود؛ دوم در سال 1300 هجری قمری که امین‌الدوله از دیوان‌سالاران قاجاری، به آینه‌کاری‌اش پرداخت و سوم از سال 1330 هجری خورشیدی که سقف آن مرمت و آینه‌کاری‌هایش تجدید شد و این کار حدود 13 سال به طول انجامید. خوب است بدانید که حاجی میرزا حسین خان مشیرالدوله سپهسالار، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار و بانی مدرسه‌ سپهسالار تهران که از رجال اصلاح طلب دربار قاجار بود نیز در دارالسیاده به خاک سپرده شده است.
 
 
 
بیشتر
یک رواق به جای سرای وزیر نظام
یک رواق به جای سرای وزیر نظام
یکی از صحن‌های بزرگ و مجلل آستان قدس رضوی، صحن جمهوری اسلامی است که این بار می‌خواهیم تاریخ احداث آن را از رهگذر این عکس بیان کنیم. عکسی که در سال 1354 علی‌اصغر ناصری گرفته و خاطره‌اش را با این عکس در مرکز اسناد آستان قدس رضوی ثبت و ماندگار کرده است.
تا دهه‌ پنجاه، حرم مطهر از جهت تأمین فضای زیارتی به شکل رواق و صحن در قسمت‌های شمال و شرق و همچنین در بخش جنوبی به خوبی پیش رفته بود ولی از طرف غرب توسعه‌ای نیافته بود و همین بود که بنای صحن جمهوری اسلامی طرح‌ریزی شد و بعد از تصویب، بنایش آغاز شد. مساحت کل ابنیه‌ صحن در یک طبقه چهل‌هزار مترمربع زیربنا دارد و مساحت صحن 9500 مترمربع است.
در این صحن زیبا، یک سقاخانه ساخته شده و زائران از آن آب سرد و گوارا می‌نوشند. حوض بزرگی نیز در صحن ساخته شده که زائران از آب آن برای وضو گرفتن استفاده می‌کنند و این حوض بر زیبایی صحن افزوده است.
صحن جمهوری اسلامی چهار ایوان دارد. ایوان قبله نسبت به سایر ایوان‌ها وسیع‌تر در نظر گرفته شد؛ چرا که اصولا ایوان قبله را در مساجد وسیع‌تر می‌سازند. و اما گلدسته‌ها؛ در این صحن دو گلدسته وجود دارد که در شمال و جنوب صحن ساخته شده‌اند و ارتفاع‌شان 32 متر از کف صحن است. در قسمت شرقی صحن پنجره‌ فولادی نصب شده که به رواق دارالولایه متصل ارتباط پیدا می‌کند.
عکسی که می‌بینید شرح تخریب سرایی است به نام سرای وزیر نظام. از مهندس دیشیدی، معمار مشهور و سرشناس آستان قدس و طراح و مجری رواق بزرگ دارالولایه نقل شده است:
«رواق دارالولایه در سه طبقه احداث شده است. یک طبقه سرداب، یک طبقه رواق و طبقه‌ سوم آسایشگاه خدام و نگهبانان می‌باشد. این رواق از تخریب اماکن مدرسه‌ بالاسر مبارک و بازار قدیم و بازار کفاش‌ها و البته سرای وزیر نظام احداث شده و از طریق رواق‌های دارالاخلاص و دارالسیاده متصل به مجموعه‌ حرم مطهر می‌شود».

متن : فائزه موسوی

عکس : علی اصغر ناصری

 
 
 
بیشتر
دلم برای تو پر می‌کشد امام غریب
دلم برای تو پر می‌کشد امام غریب
گردش تقویم که در فراخنای لحظه‌های نزدیک به آخرین روزهای صفر سکنی می‌گزیند، سفرشان آغاز می‌شود. سفری که دل را در گرو عشق، به قدم‌هایی استوار پیوند می‌دهد و مقدمی می‌شود برای مقصودی که طعم لحظه‌های وصالش را جز با تجربه نمی‌توان چشید.
حالا باز همان روزها می‌رسد و دل جا مانده من، در تلاطم این قدم‌های خسته اما استوار، بی‌تاب می‌شود. حالا که باز نسیم آخر صفر به مشام می رسد، به جاده‌هایی باید دل بسپاریم که مقدم رهروان طریق عاشقی می‌شود و به آستانی باید چشم و دل بدوزیم که در این غمناک‌ترن لحظه‌های هرساله‌اش و در این روزهای سرد پاییزی‌اش هم می‌تواند نه فقط تمام ساکنان سرزمین خاک را که تمام اهالی افلاک را، گرمابخش باشد و آرامش دهنده.
عشق، تنها واژه‌ای است که ظرفش تاب تحمل این مظروف را دارد. درست است که آخرین روزهای ماه صفر به رنگ عزای پیام‌آور مهربانی‌ها، کریم اهل بیت و حضرت شمس الشموس(ع) غرق در ماتم شده و هویت یافته اما این روزها جلوه‌گاه یک شور پراحساس دیگر نیز شده است. آئین پرشکوهی که به حضور پیر و زن و مرد و جوان و خرسال در جاده‌های منتهی به مشهد مقدس بازنمایی می‌کند عشق و ارادت این مردم به ساحت حضرت خورشید را.
تشرف زائران پیاده، به سرزمین شهود و شهادت در آخرین روزهای ماه صفر هرچند قدمتی چندین ساله دارد، اما حالا چند سالی می‌شود که با شکوهی روزافزون برگزار می‌شود و تصویری ناب از شوق زیارت و تمنای آستان‌بوسی حضرت رضا(ع) را در میان ارادتمندانش به نمایش می‌گذارد.
هر کجا زائری قدم بگذارد خادمی نیز به پیشوازش می‌رود و به احترام تکریمش می‌کند. فرقی نمی‌کند آنجا سر در صحن انقلاب حرم مطهر رضوی باشد یا جایی 50 کیلومتر آن سوتر در جاده‌های منتهی به مشهد مقدس.
خادمان آقا در این روزها که زائران پیاده قدم در راه می‌گذارند، با همان حال و هوای خدمت در آستان ملائک پاسبان حضرت شمس الشموس(ع) به پیشواز زائران می‌روند و با برپایی ایستگاه‌های صلواتی علاوه بر پذیرایی از زائران پیاده خدمات مختلف درمانی، بهداشتی و ... را نیز به آن‌ها ارائه می‌دهند.
زائران پیاده وقتی که به مقصد می‌رسند، همراه می‌شوند با فوج زائرانی که از هر کجا، خود را به مشهد‌الرضا(ع) رسانده‌اند تا سوگواری‌های آخر صفرشان را به حضور در جوار مضجع شریف امام مهربانی‌ها غنا بخشند و در اجتماع عظیم عزاداران رضوی حضور به هم رسانند.
در این روزها خیابان‌های منتهی به حرم مطهر رضوی، صحنه حضور پرشور و پرشمار عزاداران، در قالب دسته‌های عزاداری از سراسر کشور و دیگر کشورهای اسلامی است. صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر رضوی نیز با برپایی محافل گوناگون در این روزها میزبان عزاداران سوگ رسول الله(ص)، کریم اهل بیت(ع) و عالم آل پیامبر(ع) هستند.
اما در این روزها محافل آئینی ویژه‌ای نیز در حرم مطهر رضوی بر پا می‌شود که سبقه‌ای دیرینه دارند و بسیار مورد توجه زائران قرار می‌گیرند.
آئین خطبه‌خوانی شب شهادت حضرت رضا(ع) یکی از این برنامه‌هاست که همه ساله با حضور خادمان بارگاه منور رضوی در رواق دارالکرامه برگزار می‌شود.
در این آئین خادمان حضرت رضا(ع) با در دست داشتن لاله‌های فروزان دور رواق حلقه می‌زنند و بعد از برگزاری آئینی ویژه خطبه مخصوص این شب را قرائت می‌کنند.
این مراسم هر سال علاوه بر شب شهادت امام رضا(ع) در شب عاشورا نیز برگزار می‌شود.
اما وقتی به روز شهادت حضرت رضا(ع) می‌رسیم، جای جای حرم مطهر رضوی مملو از حضور زائران عزادار می‌شود و تصویری بدیع از حضور پراحساس ارادتمندان ساحت حضرت رضا(ع) و این آستان فرشته پاسبان به منصه ظهور می‌رسد.
در این روز خادمان آستان قدس رضوی علاوه بر فراهم آوری شرایط حضور زائران در صحن‌ها و رواق‌های گوناگون، با برپایی برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی، غنابخشی به زمان‌های حضور زائران را نیز در دستور کار قرار می‌دهند.

غروب آخرین روز صفر انگار، بغضی در سینه ات می کارد که تمام وجودت را در التهاب خود متاثر می کند. وقتی خورشید در واپسین لحظه های تلالو این روز به سر می برد گویی این شهر باز رنگ شهود می گیرد و مرور می کند ماجرای شهادت را ...
و آن ها که اینجا زائرند همه شاهدند که چه سوز و گدازی بر جان خادمان حضرتش می افتد در این لحظه ها. آن ها که هویت خود را از وجود با برکت این امام رئوف وام گرفته اند، در این لحظه ها سوگوارتر از هر آنی، همراه با یکدیگر به زیارت مشرف می شوند و باز با لاله های فروزان در دست، اشک های روی گونه، نوحه های روی لب و هزاران آه و سوز در دل به عزا بر میخیزند برای مولایشان حضرت امام علی ابن موسی الرضا(ع).
آئین سنتی شام غریبان حضرت رضا(ع) که سال هاست با حضور خادمان بارگاه ملائک پاسبان رضوی در غروب روز آخر صفر برپا می شود نیز، شباهتی بسیار با آئین شام غریبان حضرت اباعبدالله(ع) در این آستان مقدس دارد. در این دو برنامه خادمان حضرت رضا(ع) مسیر سازمان مرکزی آستان قدس رضوی در چهارراه شهدا تا حرم مطهر را به صورت گروهی می پیمایند و سپس با تجمع در صحن جمهوری اسلامی به عزاداری می پردازند.
فاطمه قهری
مرور حال و هوای حرم مطهر رضوی در آخرین روزهای ماه صفر
 
 
 
 
 
Guest (AQRGuest)