×
تماس با ما
 
×
درباره ما
وب‌سایت عکس رضوی به عنوان یکی از وب‌سایت‌های پورتال جامع آستان قدس رضوی با هدف اطلاع‌رسانی اخبار و رویدادهای حرم مطهر، مشهدالرضا(ع) و فعالیت‌های آستان قدس رضوی به عموم مردم در قالب عکس و گزارش تصویری ایجاد شده است.
این وب‌سایت دارای بخش‌های گزارش تصویری، حرم مطهر، فوکوس، چند سطر عکس، تصاویر قدیمی، مشهدالرضا(ع)، نفایس، نگارخانه و زیارت مجازی می‌باشد.
«عکس رضوی» با توجه به حوزه‌های فعالیتش می‌تواند منبع تصویری مهمی برای شیفتگان و دلدادگان آستانه حضرت شمس‌الشموس(ع)، عکاسان هنری و خبری، علاقه‌مندان به تاریخ معاصر، طراحان گرافیک و نویسندگان باشد.
امکانات و خدماتی چون زیارت مجازی حرم مطهر رضوی، عکس‌های باکیفیت و بنرهای گرافیکی در ابعاد مناسب از خدماتی‌ست که این وب‌‍‌سایت به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.
 خبرخوان
 
گزارش تصویری: کبوتر دل‌هایمان کاش بالاتر برود
 
گزارش تصویری: کبوتر دل‌هایمان کاش بالاتر برود
می‌خواهیم با اجازه‌ شما به خانه‌ بخت برویم، به یمن کبوترانه‌هایی که از دست‌هایمان در آسمانی نیلی‌تان رها می‌شود...
 
یک مدرسه در کنار حرم
 
یک مدرسه در کنار حرم
و اما مدرسه خیرات‌خان؛ مدرسه‌ خیرات‌خان از مدارس دوره صفوى است که به هنگام حکومت شاه عباس دوم بنا شده و بانى آن فردى به نام خیرات‌خان بوده که قبل از اتمام بنا درگذشته و از این رو مدرسه به نام او مشهور شده است.
 
مسجد ملک‌شاه
 
مسجد ملک‌شاه
«مسجد ملک‌شاه» یا «مسجد 72 تن» در انتهای کوچه‌ بازار فرش در خیابان خسروی، در حاشیه صحن جامع رضوی و جنب حمام مهدی قلی بیگ قرار دارد...
 
تصاویر باکیفیت از حرم مطهر امام رضا(ع)
 
تصاویر باکیفیت از حرم مطهر امام رضا(ع)
یک گنبد طلایی و گلدسته‌ای رو به آسمان؛ این آشناترین تصویر از بهشت مشهد است...
 
 
 
 
 
بیشتر
صندوقچه قرآن
صندوقچه قرآن
سازنده‌ این صندوقچه‌ قدیمی و با ارزش، سعدالدین خان، نایب‌الحکومه‌ هرات بوده که این شیء تاریخی را در سال 1311 هجری قمری در هرات ساخته است. ابعاد این اثر به این شرح است: 66/5 سانتی‌متر طول، 40 سانتی‌متر عرض و 17/2 سانتی‌متر ارتفاع.
صندوقچه‌ای که در این تصویر می‌بینید توسط فردی به نام امیر عبدالرحمن بهادرخان به آستان قدس رضوی اهداء شده و هم‌اکنون در گنجینه تاریخ مشهد این مجموعه نگهداری می‌شود که برای مشاهده‌اش از نزدیک می‌توانید به صحن کوثر حرم مطهر رضوی، طبقه همکف موزه مرکزی آستان قدس رضوی مراجعه کنید.
این صندوقچه‌ قرآن از جنس نقره و به شکل مکعب‌مستطیل است و به شیوه‌ چکش‌کاری ساخته شده است. از ویژگی‌های این اثر می‌توان این نکته را ذکر کرد که قلم‌زنی شده، نقوش اسلیمی و کتیبه‌هایی به خط ثلث و کوفی بنایی و کوفی دارد. درون جعبه با مخمل قرمز پوشانده شده و کناره‌های مخمل آن با نقوش تزئینی چرخ‌کاری شده است. همچنین درون ترنج وسط درپوش صندوقچه و در کادری لوزی شکل کتیبه‌ «لا یمسه الا المطهرون» قلم‌زنی شده است.
درون چهارلچکی‌های ترنج و سرترنج اثر، کتیبه‌هایی به خط ثلث دیده می‌شود که مضمون آن‌ این است: «وقف نمود این کلام‌الله شریف بروضه متبرک حضرت امام همام علیه‌السلام؛ کم‌ترین، پادشاه اسلام امیر عبدالرحمان بهادر خان خلد الله ملک بسعی و اهتمام جناب جلاله ماب سعدالدین خان نایب‌الحکومه هرات اتمام یافت ارسال بروضه شریف سنه 1311»
بر اساس کتیبه‌ روی این اثر، این جعبه به سفارش سعدالدین خان نایب‌الحکومه هرات ساخته شده و به دستور امیر عبد‌الرحمن بهادر خان در سال 1311 بر حرم مطهر حضرت رضا(ع) وقف شده است.

 
 
 
بیشتر
گل‌های باغ بهشت
گل‌های باغ بهشت
آقا! شما خورشید هستید، یا بگذار بهتر بگویم شمس‌الشموس هستید و خورشید تابان وجودتان، انواری دارد فراتر از روشنایی تمام ستاره‌های این آسمان پهناور.
آقا! وجود شما، کلام شما، منش و سیره شما و حتی آستان فرشته‌پاسبانتان، جلوه‌گاه زیبایی است. جلوه‌گاه آرامش است و رستن‌گاه عشق و محبت.
آقا! اینجا نه خشت‌ها و نه گل‌ها و نه آینه‌ها، هیچ کدام زیبایی نیافریده‌اند. اینجا همه چیز با عشق و ارادت ترکیب شده و تصویری از اعتلای زیبایی را به منصه ظهور رسانده است.
آری! آقا جان! اینجا زیباست، چون وجود شما جلوه‌گاه زیبایی است. اینجا هر خشت خامی، هر تکه آینه‌ای و هر شاخه گلی به خود می‌بالد از اینکه یک دل ارادتمند و یک دست پاک، واسطه‌ای شده برای آنکه به حضور در گوشه‌ای از صحن و سرایتان مفتخر شود و متبرک.
همه جای صحن و سرای آقا زیباست و دوست‌داشتنی. زیبایی منحصربه‌فردی که ریشه در عشق و ارادت نسل‌هایی از ارادتمندان ساحت هشتمین خورشید آسمان امامت و ولایت دارد.
اینجا همه چیز در اتمسفر ارادتمندی به عروج رسیده و جلوه‌گاهی بدیع از پیوند زیبایی‌ها را به نمایش گذاشته است.
این بار اما در میان تمام عناصر زیبایی بخش به آستان ملکوتی امام رضا(ع) می‌خواهیم سراغی از گل‌ها بگیریم. گل‌هایی که دست روزگار زیباترین سرنوشت را برایشان رقم زده و افتخار عطر‌افشانی و خود‌نمایی در صحن و سرای امامی رئوف را نصیبشان کرده است.
گل‌آرایی حرم مطهر رضوی در دو قالب ثابت و قابل حمل انجام می‌شود و در کنار معماری چشم‌نواز این آستان ملکوتی، جلوه‌هایی بدیع را در منظر زائران این آستان مقدس نمایان می‌کند.
در بخش ثابت، بخش‌هایی از حرم مطهر رضوی در قالب باغچه‌هایی طراحی شده‌اند و گل‌هایی در آنها کاشته شده است.
این فضاها به طور ثابت در تمام طول سال زیبایی بخش اماکن متبرکه رضوی است.
اما در زمان‌های اعیاد با بهره‌گیری از گل‌آرایی قابل حمل، حال و هوای حرم مطهر رضوی متفاوت است و به تناسب ایام گل‌آرایی می‌شود.
بر این اساس طبق طراحی‌های دقیقی که در واحد‌های مربوطه انجام می‌شود، گل‌های گوناگون در مکان‌های مختلف حرم مطهر رضوی از جمله محوطه صحن‌ها و آبنماها جانمایی می‌شوند.
همان‌طور که گفته شد گل‌آرایی اماکن متبرکه رضوی در زمان‌های گوناگون سال با طرح و برنامه‌ای متفاوت انجام می‌شود. اما در این بین ایام میلاد امام رضا(ع) و دهه مبارک کرامت زمانی است که این گل‌آرایی در اوج شکوه و زیبایی اجرا می‌شود.
در این ایام علاوه بر گل‌آرایی ویژه اماکن متبرکه، فرش گلی به مساحت حدود 600 متر مربع نیز در صحن جامع رضوی نقش می‌بندد.
در سال جاری برای اجرای این فرش گل، نقش زیبای «یا شمس‌الشموس» برگزیده شد و در آن بالغ بر ۲۲ هزار بوته گل طبیعی از انواع گل همچون شمشاد طلایی، یخ، ناز، پریوش، اطلسی، جعفری و داوودی استفاده شد.
حالا که با چند و چون گل‌آرایی اماکن متبرکه رضوی آشنا شدید، خوب است کمی هم درباره گل‌آرایی ضریح مبارک حضرت رضا(ع) اطلاعات کسب کنید.
بر اساس یک سنت دیرینه، گل‌های روی ضریح مطهر حضرت رضا علیه‌السلام هر روز صبح توسط سرکشیک خدام حرم مطهر تعویض می‌شود.
به این ترتیب هر روز قبل از ساعت 8 صبح، 4 دسته گل بسیار زیبا در چهار گوشه بالای ضریح مطهر قرار می‌گیرد و گل‌های روز قبل به فراشان تحویل داده می‌شود .
این گل‌ها که در گلدان‌های فلزی با روکش طلایی قرار دارند، مرغوب‌ترین انواع گل‌ها هستند و توسط متخصصین پرسابقه و با سلیقه در فن گل‌آرایی در سازمان باغات آستان قدس رضوی آماده می‌شوند و در اولین ساعات هر روز به حرم مطهر منتقل می‌گردند .
گل‌های مورد استفاده در روی ضریح مطهر از انواع شاخه بریده شامل گلایل، مریم، میخک، رز، ژرورا، مارگریت و زنبق انتخاب می‌شود که این گل‌ها بسیار مقاوم و زیبا بوده و برای مدت 24 ساعت علی‌رغم ازدحام جمعیت و گرمای سطوح فوقانی ضریح مطهر، باطراوت باقی می‌مانند.
گل‌های تعویض شده نیز به بخشی تحت عنوان شمیم رضوان منتقل می‌شود و بعد از بسته‌بندی، هر روز صبح زود در رواق غدیر واقع در صحن غدیر، طی مراسمی با تلاوت قرآن کریم و ذکر توسل به ائمه اطهار علیهم‌السلام در میان زائرین توزیع می‌شود.
حالا شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که گل‌های مورد استفاده در گل‌آرایی اماکن متبرکه رضوی، از چه محلی تامین می‌شود.
جالب است بدانید که شیفتگان ساحت حضرت رضا(ع) به طور سالانه حدود 250 هزار شاخه و بوته گل را به این آستان ملکوتی تقدیم می‌کنند و به این شکل، میزان عشق و ارادت خودشان به امام رئوف را نشان می‌دهند.
البته گل‌های مورد استفاده در گل‌آرایی ضریح مطهر به طور ویژه در گلخانه سازمان باغات آستان قدس رضوی آماده و استفاده می‌شود.
فاطمه قهری
 
 
 
 
 
Guest (AQRGuest)