×
تماس با ما
 
×
درباره ما
وب‌سایت عکس رضوی به عنوان یکی از وب‌سایت‌های پورتال جامع آستان قدس رضوی با هدف اطلاع‌رسانی اخبار و رویدادهای حرم مطهر، مشهدالرضا(ع) و فعالیت‌های آستان قدس رضوی به عموم مردم در قالب عکس و گزارش تصویری ایجاد شده است.
این وب‌سایت دارای بخش‌های گزارش تصویری، حرم مطهر، فوکوس، چند سطر عکس، تصاویر قدیمی، مشهدالرضا(ع)، نفایس، نگارخانه و زیارت مجازی می‌باشد.
«عکس رضوی» با توجه به حوزه‌های فعالیتش می‌تواند منبع تصویری مهمی برای شیفتگان و دلدادگان آستانه حضرت شمس‌الشموس(ع)، عکاسان هنری و خبری، علاقه‌مندان به تاریخ معاصر، طراحان گرافیک و نویسندگان باشد.
امکانات و خدماتی چون زیارت مجازی حرم مطهر رضوی، عکس‌های باکیفیت و بنرهای گرافیکی در ابعاد مناسب از خدماتی‌ست که این وب‌‍‌سایت به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.
 خبرخوان
 
 
عید سعید فطر
امام رضا(ع) : روز فطر از این رو عید قرار داده شد تا روز گردهمایی مسلمانان باشد، و در این روز گرد هم آیند و برای خدا به صحرا(فضایی باز) درآیند و خداوند را بر منّتی که بر آنها نهاده است ستایش و به بزرگی یاد کنند.
 
 
دعای روز سی‌ام ماه مبارک رمضان
خدایا! روزه‌ی مرا در این ماه مورد قبول بر طبق خشنودی خودت و رسولت قرار بده و فروع آن را به واسطه‌ی اصول آن محکم و استوار گردان، به حق سرورمان محمد(ص) و خاندان پاکش ...
 
 
تصاویر باکیفیت از حرم مطهر امام رضا(ع)
برگزاری باشکوه‌ترین نماز جماعت جهان اسلام در حرم مطهر رضوی
 
 
فریاد مظلومیت غزه و فلسطین از گلوی مشهدالرضا«علیه السلام»
راهپیمایی روز جهانی قدس همزمان با سراسر کشور، با حضور گسترده مردم روزه دار در مشهد برگزار شد.
 
 
 
 
 
بیشتر
باغ و آرامگاه نادری
باغ و آرامگاه نادری
عکاس : محمد زائرنیا
«نادرشاه افشار» سر سلسله افشاریان برای اولین بار شهر
مشهد را مرکز حکومت خود قرار داد. او نخستین مقبره خویش را در این شهر در چهار باغ بنیان نهاد. اما مقبره دوم را پس از مراجعت از هندوستان مقابل آرامگاه پیشین ساخت که بعدها ویران شد. همان جایی که اکنون مقبره نادرشاه قرار دارد. سنگ قبر نادر در میان بنا جای گرفته و تداعی‌کننده جنگ و یا الماس کوه نور یا دریای نور است. این مجموعه در چهار راه شهدا واقع است.
 
 
 
بیشتر
تپانچه تک‌لول
تپانچه تک‌لول
سلاحی که در تصویر بالا می‌بینید، یک تپانچه تک‌لول 786 گرمی به طول 45 سانتی‌متر است. قطر لوله‌ی آن 1/8 سانتی‌متر بوده و فولاد لوله‌اش از جنس فولاد لایه‌ای ساخته شده است.
این سلاح با دو بست فلزی بر روی لوله همراه است که تزئیناتی دارد و نزدیک صفحه‌ی آتش‌زنه، مهر عمل سازنده (احتمالاً میرعلی) نقش بسته و زبانه‌ی منقوش به طلاکوبی ته نشان همراه با دو میخ به آن پرچ شده است.
از ویژگی‌های برجسته‌ی دیگر این اسلحه، این است که روی قنداقش با پرچ‌هایی به شکل گل ریز تزئین شده که تعداد آن‌ها در یک طرف 19 عدد و در طرف دیگر قنداق 29 عدد است. هم‌چنین در قسمت انتهای قنداق 3 پرچ تزئینی دیده می‌شود. در طرف دیگر آتش‌زنه، صفحه فلزی تزئین شده با دو پیچ به بدنه‌ی قنداق الصاق شده است. محافظ ماشه از جنس برنج و منقوش به طرح گل‌دار است و قنداق در انتها به صفحه فلزی منتهی می‌شود که حلقه فلزی در وسط آن متصل است.
طی مدت مدیدی که از ساخت این اسلحه می‌گذرد، قسمت چکش تپانچه از کار افتاده و از زیبایی‌هایش این است که چوب قنداق از زیر لوله تپانچه به صورت یک‌پارچه ساخته شده است.
این اسحه زیبا و قدیمی را می‌توانید در طبقه دوم موزه مرکزی آستان قدس رضوی، واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی از نزدیک ببینید.
 
 
 
بیشتر
صحن گوهرشاد از منظری دیگر
صحن گوهرشاد از منظری دیگر
این بار می‌خواهیم جلوی پنجره‌های چوبی
صحن گوهرشاد بایستیم و از آن منظر به این صحن در سال‌های 1300 تا 1328 هجری خورشیدی بنگریم؛ پنجره‌هایی رو به ضریح و مرقد منور حضرت رضا(ع) که زیارتگاه بسیاری در این صحن است.
مسجد گوهرشاد یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد تیموری است که در اوایل قرن نهم هجری قمری بنا شده و در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد. این مسجد به دستور بانو گوهرشاد، دختر یکی از امرای جغتایی و همسر شاهرخ تیموری در سال 821 ق توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد.
این بنای تاریخی در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد و به رواق‌‌های دارالسیاده و دارالحفاظ متصل است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مرمت‌هایی در بخش‌های گوناگون مسجد صورت گرفته و با مجموعه‌ای از آب‌نماها و آب‌خوری‌ها در وسط صحن زینت یافته است.
این بنای باستانی نمونه‌ کامل و برجسته‌ هنر ایرانی به شمار می‌رود که تمامی ویژگی‌‌های معماری سنتی در آن به‌کار رفته است. ایوان جنوبی مسجد به نام ایوان مقصوره، با حدود 500 متر مربع مساحت، 37 متر طول و 25/5 متر ارتفاع، از باشکوه‌ترین ایوان‌‌های مسجد است که در این تصویر ستون‌های گلدسته‌های آن در سمت چپ تصویر دیده می‌شود. بنای این مسجد شامل 8 ایوان بزرگ و هفت شبستان است.
در تصویر، حوضچه کوچکی دیده می‌شود که در اطراف آن افراد مشغول وضو گرفتن با آب آن هستند. در این زمینه خوب است بدانید که آب شرب مسجد گوهرشاد از قنات سناباد تأمین می‌شد. این آب از ایوان غربی صحن که ایوان آب نام داشت، وارد می‌شد و پس از دور زدن محوطه وسط که به نام مسجد پیرزن معروف بود و سیراب کردن چهار حوض کوچک، از راهرو شمالی ایوان شرقی مسجد خارج می‌شد. اطراف این محوطه، یک داربست سنگی دیده می‌شود که ستون ساعت آفتابی آن همچنان در صحن پابرجاست.
مناره‌های مسجد گوهرشاد که به شکل دو قلو در دو طرف ایوان مقصوره قرار گرفته یکی دیگر از شیوه‌های تأکید بر محراب در سبک معماری دوره تیموریان است. مناره‌های زوج از سال 547 هجری قمری به بعد بر سر ایوان‌های مساجد ظاهر شده است، لیکن از اوایل قرن هفتم ساختن مناره‌های دوگانه در سردر ایوان مساجد و مقابر معمول شد.

 
 
 
بیشتر
حریم ثقلین
حریم ثقلین
همه وقتی به اینجا می‌آیند، دل می‌بندند به وجود سراسر مهربانی امامی که حریمش آرامشگاهی‌ است بی‌مانند. همه اینجا را به آستان ولا می‌شناسند، به مأمنی برای پیوند با ولایت. اما حالا سال‌هاست که این آستان به رشته‌ای محکم برای تمسک به دو یادگار ماندگار رسول‌الله تبدیل شده است. اینجا حالا در تمام طول سال و به‌ویژه در ماه مبارک رمضان، می‌توانی تجلی عینی این حدیث شریف را ببینی که رسول خدا(ص) فرمود: «من در میان شما دو امانت نفیس و گرانبها می‌گذارم یکی کتاب خدا قرآن و دیگری عترت و خودم. مادام که شما به این دو دست بیازید، هرگز گمراه نخواهید شد و این دو یادگار من هیچ‌گاه از هم جدا نمی‌شوند، مگر بر سر حوض کوثر.»
در این روزها که به رنگ و بوی رمضان خیلی خیلی با صفا و آسمانی شده، در ساعت‌های مختلف و در جای جای حریم فرشته پاسبان آقا، محافل قرآنی با شکوه بسیار برپا می‌شود و زائران و مجاوران آقا با حضور در این برنامه‌ها لحظه لحظه‌های بهار قرآنشان را در این قطعه از بهشت با کلام‌الله پیوند می‌زنند.
صحن آزادی، ساعت 4:30 بامداد. دقایقی از سحر گذشته که اولین محفل جزء خوانی روزانه قرآن کریم در حرم مطهر رضوی آغاز می‌شود. تلاوت کلام وحی در میان این جمعیت و در این ساعت از روز و در این صحن زیبا، آنقدر دلنشین و دوست‌داشتنی است که برای توصیفش هیچ واژه‌ای در ذهنم نمی‌چرخد. این جور وقت‌ها ساده‌ترین واژه‌ها، به‌ترین توصیف کننده‌ها هستند. واژه‌هایی مثل زیبا، با شکوه، دوست‌داشتنی، آرامش‌بخش و بازهم زیبا...
یکی از ویژگی‌های این برنامه حضور اقشار مختلف از پیرو جوان و زن و مرد و هر صنفی است. هرچند در ماه مبارک رمضان هر روز محافل متعدد قرآنی در حرم مطهر برگزار می‌شود و در میان آن‌ها 11 محفل جزء خوانی و ترتیل‌خوانی قرآن کریم برای اقشار گوناگون مانند کودکان و نوجوانان، بانوان و زائران غیر‌ایرانی تدارک دیده شده، اما در محافل عمومی که در این صحن و رواق امام خمینی(ره) برگزار می‌شود، اقشار گوناگون زائران حضور پیدا می‌کنند و شکوهی کم‌نظیر را جلوه‌گر می‌کنند.
حضور قاریان برجسته و ممتاز بین‌المللی هم یکی از ویژگی‌های این محافل قرآنی است که بر شکوه و جلال آن‌ها اضافه می‌کند.
در این برنامه‌ها هر روز قاریان نام آشنا و صاحب رتبه‌های متعدد ملی و بین‌المللی حضور می‌یابند و زائران هم‌نوا با آن‌ها آیه‌های کلام وحی را تلاوت می‌کنند.
اما هر روز علاوه بر محافل جزء خوانی، برنامه‌های قرآنی دیگری هم در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود که بخش قابل توجهی از آن‌ها به تبیین و ترویج مفاهیم و معارف این کتاب آسمانی توجه دارد. محافل درس‌هایی از قرآن که هر شب با حضور حجت الاسلام والمسلمین قرائتی از مفسران برجسته کلام الهی در صحن جامع رضوی برگزار می‌شود، یکی از آن‌هاست که با استقبال چشم‌گیری از طرف مخاطبان مواجه شده. علاوه بر آن هر روز بالغ بر 50 حلقه تدبر در قرآن کریم و محافل گوناگون انس با قرآن و تبیین آموزه‌های قرآن نیز در مکان‌های گوناگون حرم مطهر رضوی، از جمله دارالقرن کریم برگزار می‌شود.
فاطمه قهری
ساعتی در محافل قرآنی حرم مطهر رضوی در ماه مبارک رمضان
 
 
 
 
Guest (AQRGuest)