×
تماس با ما
 
×
درباره ما
وب‌سایت عکس رضوی به عنوان یکی از وب‌سایت‌های پورتال جامع آستان قدس رضوی با هدف اطلاع‌رسانی اخبار و رویدادهای حرم مطهر، مشهدالرضا(ع) و فعالیت‌های آستان قدس رضوی به عموم مردم در قالب عکس و گزارش تصویری ایجاد شده است.
این وب‌سایت دارای بخش‌های گزارش تصویری، حرم مطهر، فوکوس، چند سطر عکس، تصاویر قدیمی، مشهدالرضا(ع)، نفایس، نگارخانه و زیارت مجازی می‌باشد.
«عکس رضوی» با توجه به حوزه‌های فعالیتش می‌تواند منبع تصویری مهمی برای شیفتگان و دلدادگان آستانه حضرت شمس‌الشموس(ع)، عکاسان هنری و خبری، علاقه‌مندان به تاریخ معاصر، طراحان گرافیک و نویسندگان باشد.
امکانات و خدماتی چون زیارت مجازی حرم مطهر رضوی، عکس‌های باکیفیت و بنرهای گرافیکی در ابعاد مناسب از خدماتی‌ست که این وب‌‍‌سایت به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.
 خبرخوان
 
لالایی
 
لالایی
وارد صحن که شدند باز هم حلیمه سکوت کرده بود. نگاهش را از دیگران می‌دزدید، چشمش که به گنبد افتاد، باز هم خندید، عروسک را به آغوشش چسباند و آرام زمزمه کرد: ﺍﻻ ﻻ ﻻ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﻡ، ﭼﺮﺍ ﺍﺯ ﺑﯽ‌ﮐﺴﯽ ﻧﺎﻟﻢ ...
 
طرح یا معین الضعفاء
 
طرح یا معین الضعفاء
در طرح «یا معین الضعفا» 2 هزار و 300 نفر از سالمندان و معلولان از محل اقامت خود توسط خدام به حرم مطهر رضوی منتقل می‌شوند.
 
کاشان - حرم رضوی؛ پا در رکاب عشق
 
کاشان - حرم رضوی؛ پا در رکاب عشق
به مناسبت دهه کرامت 40 دوچرخه‌سوار مسیر کاشان تا مشهد مقدس را طی 10 روز رکاب زدند.
 
نگین این حرم
 
نگین این حرم
چه خوب گفت آنکه اینجا را روضه نامید. آری! اینجا یک روضه است. روضه‌ای از زیباترین روضه‌های بهشتی. باغی که منور است و نور می‌تراود از آن به سراسر هستی...
 
 
 
 
 
بیشتر
آیین نقاره‌نوازی
آیین نقاره‌نوازی
عکاس : محمد زائرنیا
در طول سال به غیر از دو ماه محرم و صفر و ایام سوگواری، دو بار در شبانه روز، نوبت‌چیان رسمی
آستان قدس رضوی نقاره می زنند. زمان نقاره ‌نوازی دقایقی پیش از طلوع و غروب آفتاب است که طبل و کرنا با آهنگی خاص نواخته می‌شود و با نواختن آخرین ضربت، طلوع و غروب خورشید را اعلام می‌کنند. علاوه بر این، در عیدهای مذهبی و روزهای ولادت ائمه اطهار(علیه السلام) نیز نقاره شادمانی نواخته می‌شود. هنگام بروز کراماتی از حضرت نیز نقاره شکوه و عظمت دربار رضوی به صدا درمی‌آید. 
نقاره نوازی در آستان قدس رضوی از اواسط قرن نهم شروع شد. در سال 860 ه.ق که میرزا ابوالقاسم بابر، نوه گوهرشاد از هرات به مشهد آمد، دستور داد در باغ حرم نقاره زنند. ازآن به بعد تاکنون در دوره‌های مختلف نقاره‌نوازی ادامه دارد.
آیین سنتی نقاره‌نوازی در حرم مطهر رضوی

چند نما از نوای 550 ساله حرم رضوی
 
 
 
بیشتر
آرامگاه خواجه ربیع
آرامگاه خواجه ربیع
عکاس : محمد زائرنیا
ربیع ابن خثیم ازجمله تابعین و از یاران صمیمی ابن مسعود، صحابی بزرگ پیامبر(ص) و از پیشگامان تفسیر و حدیث بوده است.
مقبره خواجه ربیع بنایی باشکوه در باغی وسیع و مصفا، بر کناره کشف رود و در حاشیه شمالی شهر مشهد واقع است. این مقبره دارای گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر بر روی بنایی چهار ایوانی است. این مقبره مربوط به دوره صفوی بوده و درانتهای خیابان خواجه ربیع واقع شده است.
 
 
 
بیشتر
قدح مسی مینا کاری شده
قدح مسی مینا کاری شده
از زیبایی‌های تاریخ، اشیاء به جا مانده از آن است که در موزه‌ها نگهداری می‌شود. حرم مطهر رضوی نیز از این امر مهم فرهنگی غفلت نکرده و به خوبی در آن ورود پیدا کرده است. مجموعه 17 گنجینه حرم مطهر رضوی به نام گنجینه حرم رضوی، اشیاء مخصوص مشهدالرضا(ع) به ویژه اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی را شامل می‌شود.
این قدح مسی میناکاری شده دارای سطح بیرونی برجسته‌ای است و سطح داخل آن صاف است. میناکاری در سطح بیرون ظرف با نقوش اسلیمی با گل‌های شاه عباسی برجسته است و داخل ظرف به صورت ترنج‌های اسلیمی کار شده و در مرکز سطح داخلی ظرف ترنجی هشت پر وجود دارد که اطراف آن تزئینات اسلیمی کار شده است.
بالای این ظرف یک ردیف نقوش ختایی با زمینه قهوه‌ای رنگ وجود دارد که دور تا دور ظرف را در بر گرفته و این ردیف نیز در قسمت بیرون ظرف به صورت برجسته و داخل ظرف مسطح قرار دارد.
در قسمت پایین سطح بیرونی ظرف یک ردیف ترنج به تعداد هشت عدد با زمینه قهوه‌ای و نقوش اسلیمی وجود دارد که این نقوش تا پایه ظرف ادامه می‌یابد. در قسمتی از این بخش از تزئینات ریختگی دیده می‌شود به طوری که مس زیر آن نمایان است.
پایه‌ ظرف نیز با نقوش اسلیمی با زمینه قهوه‌ای رنگ تزئین شده و کف ظرف صیقلی و بدون نقش است و این شماره‌ با ماژیک نوشته شده است: ( ص 92 1196).
در زیر تزئینات قهوه ای رنگ لبه خارجی ظرف خط نسخ ریزی وجود دارد که نام سازنده ظرف «صنیع زاده» را نشان می دهد.
ارتفاع این ظرف مسی زیبا 19 سانتی متر و قطر آن 35/5 سانتی متر است.
 
 
 
بیشتر
پای دل در میان است و دیگر هیچ
پای دل در میان است و دیگر هیچ
همیشه وقتی صفحه تلویزیون سیاه و سفید قدیمی، قابی می‌شد برای تماشای صحن‌ها و رواق‌های زیبای حرم آقا، مادر بزرگ مثل مرغ پرکنده‌ای می‌شد که دلش در شوق پرواز بی‌تاب است، ولی بالی برای پریدن ندارد. اشک می‌ریخت. اشک می‌ریخت و مرور می‌کرد خاطرات زیارت سال‌های نه چندان دور را. نمی‌دانم برای خوشی دل خودش می‌گفت یا واقعا می‌خواست برای من و بقیه تعریف کند. هر چه بود می‌گفت: «آن سال‌ها جوان‌تر بودم و توان زیارت رفتن را داشتم. اما حالا که چند قدم هم نمی‌توانم راه بروم، چطور به زیارت آقا مشرف شوم؟» هر بار این مضمون را به گونه‌ای بیان می‌کرد و بعد هم آهی می‌کشید. چند باری به هر سختی که بود با همان ماشین قدیمی و کمک بابا و عمه‌ها از نیشابور آوردیمش به مشهد و رفتیم حرم. هرچند خیلی برایش سخت می‌گذشت لحظه‌ها، اما طعم شیرین زیارت تمام آن سختی‌ها را از یادش می‌برد.
حالا 20 سالی از آن زمان می‌گذرد و من که آن روزها 10-12 سال بیشتر نداشتم، سی‌ و اندی ساله شده‌ام. این روزها هر از گاهی که نوبتم می‌شود و این لباس سفید را می‌پوشم و پشت این صندلی چرخ‌دار رو به سوی گنبد آقا به راه می‌افتم، مدام تصویر آن سال‌ها توی ذهنم تداعی می‌شود. مادربزرگ دیگر اینجا نیست تا او را هم مثل خیلی از این زائرها روی صندلی بنشانم و ببرم درست جلوی ورودی شبستان‌ها و رواق‌هایی که دلش می‌خواهد پیاده کنم. اما مطمئنم که او هر روز و هر شب همراه من است و در تمام این «خدا پدر و مادرت را بیامرزد» های این زائرها شریک.
حال بیش از 15 سال از زمانی که واحد صندلی‌ چرخ‌دار به مجموعه خدمات رفاهی زائران حرم مطهر رضوی افزوده شد می‌گذرد. در این سال‌ها خیلی‌ها که پایی برای به پابوس آمدن نداشته‌اند، صندلی‌های چرخ‌دار به امانت گرفته‌اند و شده‌اند زائر آقا.
باب الرضا(ع)، باب الجواد(ع)، شیخ طوسی، شیخ طبرسی، شیخ حرعاملی، پارکینگ1 و پارکینگ3 از آن دسته ورودی‌های حرم مطهر رضوی هستند که دفاتر امانت صندلی چرخ‌دار در آنها تعبیه شده و زائران می‌توانند با ارائه کارت شناسایی معتبر از خدمات آن استفاده کنند.
اما حالا چند سالی هست که علاوه بر حدود 600 صندلی چرخ‌داری که از طریق دفاتر گوناگون تعبیه شده در ورودی‌های حرم، در اختیار زائران قرار می‌گیرد، تعدادی خادم افتخاری نیز در این بخش مشغول به خدمت شده‌اند و فصل جدیدی از دفتر خدمت در آستان آسمانی هشتمین خورشید را گشوده‌اند.
خادمان افتخاری بخش صندلی چرخ‌دار حدود 2هزار و500نفر هستند. حضور آنها به ویژه برای زائران ناتوانی که به تنهایی راهی حرم شده‌اند و یا مدرک معتبر شناسایی به همراه ندارند بسیار مغتنم است، چرا که این گروه از خادمان با کمال احترام در خدمت این زائران هستند و آنها را از مبدأهای ورودی حرم مطهر تا مکان‌ها مورد نظرشان منتقل می‌کنند.
نکته قابل توجه درباره این گروه از خدام آن است که همگی آنها دارای تحصیلات دانشگاهی و مدارک بالای علمی هستند و با هر پست و موقعیت اجتماعی، لباس خدمت بر تن کرده‌اند و در سرما و گرما عاشقانه و ارادتمندانه به زائران آقا خدمت‌رسانی می‌کنند؛ به امید یک نگاه رئوفانه امام مهربانی‌ها و یک لبخند رضایت روی لب‌ زائران.
اما بعد از توسعه اماکن متبرکه رضوی و گسترش صحن‌های زیبای حریم نورانی آقا، خدمات جدیدی نیز متناسب با نیاز زائران به حوزه خدمات رفاهی زائران افزوده شد که یکی از آنها تناسب بسیاری با موضوع مورد بحث ما یعنی صندلی‌های چرخ‌دار دارد.
مبنای کاری این خدمت جدید همان مقوله انتقال زائران در حرم مطهر رضوی است. با این تفاوت که این بار این خدمت با ظرفیت بیشتر و البته محدودیت‌هایی در زمینه مکان‌های خدمت‌رسانی انجام می‌شود.
به این ترتیب با بهره‌برداری از خودروهای زائربر خورشیدی، زائران از مبادی ورودی حرم مطهر رضوی (به ویژه ورودی‌های صحن جامع رضوی) به نزدیک‌ترین مکان ممکن به روضه منوره و رواق‌های متبرک انتقال داده می‌شوند، تا بتوانند به راحتی از برکات زیارت حضرت رضا(ع) بهره‌مند شوند.
در حال حاضر بیش از 40 خودرو زائربر برقی و خورشیدی در حرم مطهر رضوی خدمت‌رسانی می‌کنند.
فعال‌سازی بخش صندلی چرخ‌دار و ماشین‌های زائربر هرچند مشکل خیلی از زائرانی که به حرم مطهر مشرف می‌شدند را برطرف ساخت اما هنوز هم بودند زائرانی که حتی توان حرکت از خانه و آمدن به سوی حرم را هم نداشتند.
خادمان آقا در آستان قدس رضوی که خدمت به زائران و شیفتگان امام مهربانی‌ها را محدود به حریم حرم حضرت رضا(ع) نمی‌بینند، برای تحقق رویای این گروه نیز کمر همت بستند و با اجرای طرح «معین الضعفا(ع)» هر هفته روزهای سه شنبه تعدادی از زائران را از منزل به حرم مطهر راهی می‌کنند و بعد از زیارت حضرت رضا(ع) و تنعم از خوان کرامت حضرتش آن‌ها را به منازلشان باز می‌گردانند.
البته این طرح در ایام دهه کرامت همه روزه و برای گروه‌های متعددی از زائران اجرا می‌شود.
فاطمه قهری
چند گام همراه با زائران نشسته بر صندلی چرخ‌دار
 
 
 
 
 
Guest (AQRGuest)