خبرخوان خبرخوان
نقد: اولین عکس
نقد: اولین عکس
شاید آنتونیو جیانوزی افسر ایتالیایی نخستین کسی بود که حرم مطهر امام رضا(ع) را با دوربین عکاسی قاب گرفت*. جیانوزی حوالی سالهای 59-1858میلادی (1275هـ.ق) به مشهد آمده و عکس‌هایی که عمدتاً ابنیه حرم مطهر را از زوایای متفاوت نشان می‌دهد، ثبت نموده است.
این عکس یکی از آن مجموعه است که نسخه اصلی آن در موزه هنرهای آسیایی گیمه در پاریس نگه‌داری می‌شود. جیانوزی در کادری افقی، دورنمایی از مجموعه ابنیه حرم را از بالای بام یک حمام تصویر کرده است. در پیش‌زمینه عکس فضای خالی پشت‌بام تا دیوار کوتاهی در انتهای بام امتداد می‌یابد. دومرد با لباس مرسوم دوره قاجار، رو به دوربین و پشت به دیواری که در تمام طول آن حوله‌های حمام آویخته است، ایستاده‌اند. موضوع اصلی عکس، دومرد ایستاده رو به دوربین نیستند چراکه دوربین از آن‌ها فاصله گرفته تا گنبد و گل‌دسته‌های حرم به‌طورکامل در کادر جای گیرد. حضور آدم‌ها در عکس‌هایی با موضوع معماری، مقیاس مناسبی برای درک فاصله و اندازه‌های فضای موجود در عکس است و درعین‌حال فضایی متحرک و زنده به عکس می‌بخشد و عکس را به مستندی بدل می‌کند که اطلاعاتی از چگونگی فضای اجتماعی زمان عکاسی بیان می‌کند. این تصویر ساده، بی‌طرف و موازی با واقعیت درظاهر، ثبتی مکانیکی از موضوعی را نشان می‌دهد که می‌شناسیم و بارها دیده‌ایم. اما عکس‌ها همواره به‌واسطه مشاهده‌شدن در زمانی دیگر و به‌وسیله انسانی دیگر،افق‌های معنایی نو و جدیدی را درلایه‌های پنهان خود می‌نمایانند. این تصویر شرایطی را فراهم می‌آورد تا منِ مخاطب، خود را در فضای عکس تصور کنم و اندیشه و احساسی را در من برمی‌انگیزد که مربوط به من است، اما از فضای مادی عکس سرچشمه می‌گیرد. گذرزمان از گذشته تا حال، دومرد ایستاده درعکس تا جیانوزی و تا من و پس از من، در پس‌زمینه‌ای که انگارثابت است و ازلی؛ گنبد و گل‌دسته‌هایی که بوده‌اند، هستند و خواهند بود.
متن : مرتضی لطفی

عکس : آنتونیو جیانوزی

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پی‌نوشت : خانیکف، جغرافی‌دان و سیاح روسی هم در همان سال‌ها در مشهد بوده و در سفرنامه‌اش تصاویری نقاشی‌شده از روی عکس چاپ شده است.

تاریخ بارگذاری:
1392/5/9 چهارشنبه
-
 
امتیاز دهی
 
 
مجید نجف کنی
0
0
1392/5/11 04:11:32
سلام سایت خوبیه ولی باید پر مطلب تر و جذاب تر باشه تا باعث ترویج فرهنگ رضوی باشه
میثاق
0
0
1392/5/12 13:58:06
درود جالب بود :) سپاس

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
آرشیو
تعداد بازديد اين صفحه: 2385